بازار آرام دلار در آستانه اعزام حجاج و حباب قیمتی یورو

✅ بازار آرام دلار در آستانه اعزام حجاج و حباب قیمتی یورو

🔷 در حالی که اعزام حجاج از ۹ مرداد آغاز می شود، بازار ارز بویژه تقاضا برای دلار آمریکا و ریال سعودی آرام است اما صرافی ها از وجود حباب در بازار یورو گلایه دارند.

🔹پروازهای ۸۶ هزار و ۵۰۰ زائر بیت الله حرام به سرزمین وحی پس از یکسال وقفه، از ۹ مرداد آغاز می شود و هر ایرانی می تواند ۱۰ هزار یورو یا معادل آن به ارزهای دیگر را با خود همراه داشته باشد.

🔹امسال طبق سنت سال های پیشین، بخشی از ارز مورد نیاز زائران از طریق ارز دولتی تامین می شود و هر زائر می تواند به میزان ۳۰۰ دلار را به نرخ دولتی آن که امروز (شنبه) ۳۲,۷۲۰ ریال است، از بانک ها تهیه کنند.

🔹از آنجا که بانک مرکزی تقاضای فصلی برای ارزهای عمده بویژه دلار را مدیریت می کند، صرافان در روزهای اخیر نه تنها با افزایش قیمتی بابت رشد تقاضا رو به رو نشده اند، بلکه گاهی بازار دلار روند کاهشی به خود گرفته است و اکنون در محدوده ۳۸ هزار ریال معامله می شود.

🔶 اصغر سمیعی رئیس اسبق کانون صرافان درباره وضعیت بازار ارز می گوید: در هفته های اخیر نوسان چندانی در بازار دلار مشاهده نشده است و بخشی از تقاضای زائران خانه خدا نیز از طریق ارز دولتی تامین می شود و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

🔸وی افزود: با این حال این روزها شاهد افزایش تقاضا برای ارز یورو در بازار هستیم به شکلی که به ایجاد حباب قیمتی منجر شده است.

🔸سمیعی افزود: با توجه به نرخ برابری دلار و یورو در بازارهای جهانی، قیمت هر یورو باید حدود ۴۴۷۰۰ ریال باشد اما صرافی ها در محدوده ۴۵۷۰۰ ریال خرید و فروش می کنند که به معنی وجود حباب هزار ریالی در این بازار است.

🔸وی گفت: به نظر می رسد که بانک مرکزی باید یورو بیشتری را به بازار تزریق کند تا حباب ایجاد شده برطرف شود.

به گزارش ایرنا، دلار آمریکا، یورو و درهم امارات سه ارز عمده مصرفی ایران هستند که بانک مرکزی با تزریق های خود، بازار آنها را متعادل می کند.
نرخ فروش یورو در پایان روز کاری پنجشنبه گذشته (پنجم مرداد) از بانک مرکزی به صرافی ها ۴۴,۳۴۶ ریال بوده است اما صرافان آن را به قیمت ۴۵ هزار و ۹۳۰ ریال فروختند./ ایرنا