خرید و فروش ارز فقط در صرافی های مجاز

مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی: هرگونه عملیات مربوط به ارز باید در صرافی های مجاز انجام شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما:

اجتهادی با حضور در برنامه «تیترامشب» شبکه خبر اظهارداشت: طبق قانون، خرید و فروش و حواله ارز فقط باید در صرافی های دارای مجوز بانک مرکزی انجام شود.

اجتهادی گفت: بر اساس قانون، هر نوع فعل و انفعالاتی که خلاف بانک مرکزی باشد طبق قانون قاچاق تلقی می شود و از آنجا که ارز، منشأ خارجی دارد خرید و فروش آن در صرافی های غیرمجاز، قاچاق محسوب می شود.
در ادامه صمد کریمی مدیر اداره صادرات بانک مرکزی هم با اشاره به اینکه ساماندهی بازار ارز آزاد کشور را از سال ۹۳ آغاز کردیم گفت: برخورد با صرافی های غیرمجاز بر اساس اجرای کامل مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی ها علاوه بر تهران در شهرستان ها هم استمرار خواهد داشت تا زمانی که هیچ صرافی غیرمجاز در کشور فعالیت نکند.
وی ادامه داد: اسامی صرافی هایی که با مجوز معتبر در حال فعالیت هستند در تارنمای بانک مرکزی وجود دارد و هموطنان می توانند خرید و فروش ارز را در این صرافی ها انجام دهند بنابراین بقیه صرافی ها که اسم آنها در این تارنما نیست غیرمجاز هستند.
کریمی افزود: اسامی صرافی های غیرمجاز را داریم اما اقدامات با جدول زمانی انجام شده در تعامل با سازمان تعزیرات و نیروی انتظامی است.
وی اضافه کرد: در مرحله بعدی با صرافی هایی که مجوز دارند اما بر اساس مقررات بانک مرکزی فعالیت نمی کنند و یا در خارج از محل استقرار خود خرید و فروش ارز می کنند برخورد خواهیم کرد.

در ادامه سردار خلیل هلالی ،رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا هم گفت: به استناد قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی که صراحتاً وظیفه بررسی درخواست ها و صدور مجوز فعالیت ارزی را برعهده بانک مرکزی جمهوری اسلامی گذاشته است این فعالیت صرفاً با مجوز بانک مرکزی امکان پذیر است و در تبصره ۲ ماده یک این قانون نیروی انتظامی مکلف شد در هر جا فعالیت غیرمجاز  ارزی را مشاهده کرد نسبت به پلمپ آن اقدام کند.
وی افزود: این موضوع در کارگروه با همکاری دستگاه قضایی و بانک مرکزی در حال انجام است و واحدهای غیرمجاز، شناسایی و تذکرات لازم به آنها برای اخذ مجوز در مهلت مناسب داده شد و در غیر این صورت نیروی انتظامی آنها را پلمپ خواهد کرد.
در ادامه اجتهادی گفت: برخورد با صرافی های غیرمجاز ارتباطی با کاهش و یا افزایش نرخ ارز ندارد.
وی افزود: تا سال ۹۲ خلأ قانونی در برخورد با چنین تخلفات داشتیم که قانون مبارزه با قاچاق این خلأ قانونی را پر کرد.
اجتهادی گفت: در بحث اعمال مجازات ها هم مقداری مشکل داشتیم که اصلاح این قانون در ۹۴،۸،۲۶ رفع شد.
وی افزود: طبق گزارش بانک مرکزی، محل تأمین مبادلات غیرمجاز ارز، صرافی های غیرمجاز است.
اجتهادی گفت: باید صرافی های غیرمجاز را ساماندهی کنیم و سامانه مالی صرافی ها هم ایجاد شده است و بهانه ای برای فعالیت صرافی های غیرمجاز نباید باشد.
اجتهادی افزود: برنامه ای برای پیشگیری داریم.
در ادامه کریمی گفت: برای نخستین بار در تاریخ فعالیت بانک مرکزی مقررات ناظر بر عملیات صرافی بانک ها تهیه و ابلاغ  و اجرایی شد و این قانون با همکاری سازمان تعزیرات و نیروی انتظامی انجام می شود.
مدیر اداره صادرات بانک مرکزی افزود: صرافی های غیرمجاز و دلالان در نوسانات نرخ ارز نقش دارند و با ساماندهی آنان این نوسانات کاهش می یابد و به ثبات می رسد.
در ادامه اجتهادی گفت: خرید و فروش ارز توسط صرافی های مجاز در خارج از نشانی ثبت شده، خرید و فروش ارز های غیرمجاز در صرافی مجاز، خرید و فروش ارز در صرافی مجاز در فضای مجازی و اینترنتی هم از مصادیق قاچاق ارز است.

در ادامه سردار هلالی ،رئیس پلیس نظارت به اماکن عمومی گفت: پلیس نظارت بر اماکن عمومی غیرمجاز برخورد می کند.