حواله های سوئیفت

تعریف سوئیفت

 
 واژه سوئیفت (S.W.I.F.T) برگرفته از کلمات ذیل:
 Society for World wide Interbank Financial Telecommunication
به معنی “جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی ” می باشد.
موسسه سوئیفت در سال ۱۹۷۳ و با حمایت ۲۳۹ بانک از ۱۵ کشور جهان تاسیس و در کشور بلژیک به ثبت رسیده است که مالکیت آن متعلق به بانکهای عضو می باشد. این موسسه در سال ۱۹۷۷ و با ۵۱۸ عضو در ۲۲ کشور مختلف جهان عملا به بهره- برداری رسید .با توجه به آخرین اطلاعات دریافتی از سایت سوئیفت در حال حاضر تعداد استفاده کنندگان از سیستم سوئیفت در سراسر دنیا بیش از ۹۵۹۶ کاربر و حجم فعالیت نیز معادل ۳٫۳۲۳٫۹۵۱٫۵۱۵ پیام می باشد.

مزایای سیستم سوئیفت

سوئیفت با ارائه خدمات متنوع بانکی کلیه نیازهای موسسات مالی سراسر دنیا را در پرداختها – بازراهای مالی – اوراق بهادار و مبادلات مالی پشتیبانی می نماید. از جمله مزایای سوئیفت در مقایسه با دیگر وسایل ارتباطی راه دور ( تلکس – تلفنفاکس) می توان به موارد زیر اشاره نمود.

دسترسی جهانی و ۲۴ ساعته
شبکه سوئیفت در مرزها و مدارات زمانی محدود نیست و دسترسی به هزاران موسسه مالی در هر قاره را براحتی امکان پذیرمی نماید.پیام های سوئیفتی می تواند بطور ۲۴ ساعته و هر روز ارسال و دریافت شود.
امنیت
سیستم سوئیفت به منظور ارتقای امنیت مبادله پیامهای مالی بین بانکی (حوالجات-اعتبارات اسنادی – ضمانتنامه و … ) در شبکه مطمئن و غیر قابل دسترسی، طراحی گردیده است.
طراحی بر اساس رویه های استاندارد
سطح بالای استاندارد در سیستم سوئیفت عمدتا به منظور ارائه یک زبان مشترک برای همه کاربران طراحی شده است.از جمله مزایای این رویه های استاندارد می توان به افزایش بهره وری – کاهش هزینه های عملیاتی و کاهش خطاهای احتمالی اشاره نمود.
سرعت
وقتی فرستنده و گیرنده پیام هر دو در شبکه سوئیفت فعال باشند، (روز کاریشان باشد) انتقال اطلاعات و مبادله پیام فقط چند ثانیه طول می کشد.کلیه مبادلات آنی صورت می گیرد و با بازبینی اطلاعات و تایید سوئیفت که بطور خودکار انجام می شود همراه است.